Polska Nagroda Innowacyjności 2016

Wydział Sztuk Pięknych uzyskał tytuł Polska Nagroda Innowacyjności 2016 w kategorii Uczelnie. Podstawą przyznania nagrody była analiza działalności Wydziału, zwłaszcza współpracy z przedsiębiorstwami i działań komercjalizujących badania naukowe, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji projektu pt. Wielomodułowe interdyscyplinarne badania nieniszczące obiektów architektury na przykładzie gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu.

W projekcie tym uczestniczyli pracownicy Zakładu Konserwatorstwa: dr Bożena Zimnowoda-Krajewska, dr Ulrich Schaaf oraz dr Maciej Prarat. Zespół ten wykonał pełną inwentaryzację pomiarowo-rysunkową za pomocą tachimertii i fotoplanu, badania architektoniczne konstrukcji ceglanych i drewnianych, rekonstrukcję najważniejszych faz funkcjonowania zespołu
na tle zabudowy mieszczańskiej Torunia, zabytkoznawczą analizę wartościującą oraz wnioski konserwatorskie do układu przestrzenno-funkcjonalnego oraz elewacji.