Praktyka na Żuławach

Praktyka z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej zabytków architektury dla II roku konserwatorstwa odbyła się we wrześniu w gminie Markusy, gdzie obiektem pomiarów były kaplica pomenonicka w Jeziorze i dawny dom gminny w Zwierznie. Stało się to możliwe dzięki uprzejmości i sponsoringowi   Pani Wójt Gminy Markusy Dorocie Wasik oraz właścicielowi  firmy Renowacje zabytków  i badaczowi Żuław – Panu Filipowi Gawlińskiemu.  W tym miejscu Im dziękujemy.

Kaplicę w Jeziorze wzniesiono w latach 1898-1899. Używana do 1945 roku, po II wojnie światowej została przekształcona na magazyn nawozów. Obecnie opuszczona, ulega destrukcji.

Szkoła w Zwierznie, pierwotnie ludowy dom gminny (niem. Volksgemeinschafthaus) zaprojektowano i wzniesiono w latach 1937-1939. Jako szkoła używany od 1945. Częściowo przebudowany w oryginalnej części i znacznie rozbudowany w części pozostałej.

Studenci dokonali inwentaryzacji obu budowli metodami tradycyjnymi, a w trakcie dalszej edukacji opracują i wykonają dokumentacje w wersji drukowanej i elektronicznej z wykorzystaniem metod nowoczesnych. Dokumentacja zostanie przekazana władzom gminnym.

Szczególnie gościnni okazali się jak zawsze mieszkańcy będący skarbnicą wszelkich informacji na temat inwentaryzowanych przez studentów  obiektów. W Klubie Seniora w Zwierznie czekały na studentów zarówno rodzinne historie, jak i ponad 100 pączków świeżo usmażonych przez gospodynie.