Profesor Jan Tajchman „Współczesnym Torunianinem Stulecia”

18 stycznia br. (sobota) w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia, wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Jednym z najważniejszych punktów jego programu było rozstrzygnięcie plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia” połączone z galą wręczenia statuetek.

Specjalnie w tym celu powołana kapituła przyznała tytuł „Współczesnego Torunianina Stulecia” w sześciu kategoriach: kultura, nauka, oświata, gospodarka, zdrowie i sport.

W kategorii „nauka” zatriumfował Profesor Jan Tajchman, wybitny architekt i konserwator, absolwent oraz wieloletni pracownik Wydziału Sztuk Pięknych, blisko związany z Katedrą Konserwatorstwa. Trudno przy tym przecenić zasługi Profesora, który – działając na wielu polach, będąc wielokrotnie nagradzanym i odznaczanym za swoją działalność naukową, artystyczną i pedagogiczną – cieszy się opinią jednego z największych autorytetów w dziedzinie zabytkoznawstwa i konserwacji zabytków architektury w Polsce.

biografia

(fot. S. Kowalski, źródło: www.torun.pl)

Laureatami odznaczonymi w pozostałych kategoriach tym zaszczytnym tytułem zostali:

• Kultura: Krystyna Szalewska-Gałdyńska– malarka, graficzka i rysowniczka;
  • Oświata:Alojzy Lech Kowalski – wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24;
  • Gospodarka: Jarosław Józefowicz – Prezes Zarządu TZMO SA;
  • Zdrowie: dr Bohdan Dowbor– wybitny lekarz, wieloletni ordynator w Szpitalu Miejskim;
  • Sport: Ryszard Olszewski– koszykarz, reprezentant AZS Toruń i Polski.

Podczas Balu wręczono także medale jubileuszu 100-lecia (nagrody przyznane firmom, instytucjom i indywidualnym osobom, zasłużonym dla miasta).