WOKÓŁ DZIEDZICTWA – PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ

Dokładnie 100 lat temu Jerzy Remer rozpoczął działalność w polskiej państwowej służbie ochrony zabytków, w tym roku przypada również kolejna okrągła rocznica jego śmierci, dlatego też w dniach 7 – 8 listopada 2019 roku w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbyła się poświęcona pamięci Profesora konferencja „Wokół dziedzictwa – przeszłość i przyszłość. Historycy sztuki, muzealnicy i konserwatorzy zabytków w 40. rocznicę śmierci prof. Jerzego Remera”. Jej organizatorem były Toruńskie Oddziały Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytów oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dwudniowa sesja została objęta patronatem honorowym Generalnego Konserwatora Zabytków, Zarządów Głównych SHS i SKZ oraz Prezesa SMP.

W konferencji wzięło udział ponad 130 osób – i tak, jak dawniej wielokierunkowe i wszechstronne były działania oraz zainteresowania prof. J. Remera, tak obecnie zróżnicowane było grono jej uczestników, wśród których znaleźli się m. in. przedstawiciele jednostek naukowych z całej Polski, pracownicy miejskich i wojewódzkich urzędów konserwatorskich oraz jednostek samorządowych związanych z kulturą, specjaliści i pasjonaci działający na rzecz zachowania i popularyzowania dziedzictwa kulturowego. Program wydarzenia obejmował VIII sesji, w ramach których wygłoszono 24 referaty.

W trakcie trwania konferencji swoje referaty wygłosiło dwoje pracowników Katedry Konserwatorstwa. Dr hab. Janusz Krawczyk, prof. UMK omówił tezy głoszone przez prof. J. Remera, gdy ten występował o włączenie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa w poczet nauk społeczno-humanistycznych, konfrontując je z aktualnymi sądami na temat ich miejsca w ramach dyscypliny nauki o sztuce. Dr Karolina Zimna-Kawecka przybliżyła zebranym działalności Profesora jako wojewódzkiego konserwatora zabytków na terenie Pomorza i Kujaw w latach 1945-1949, poruszając przy tym zagadnienie początków organizacji spaw ochrony zabytków w poł. XX w.

Pierwszego dnia konferencji wręczone zostały Nagrody Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków im. ks. prof. Janusza Stanisława Pasierba CONSERVATOR ECCLESIAE, której tegorocznymi laureatami zostali dr Aleksander Broda oraz Jerzy Żmudziński. Dyplomy oraz okolicznościowe medale z rąk prezesa Zarządu Głównego SKZ – prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Kadłuczki oraz mgr. inż. arch. Tomasza Błyskosza – wiceprezesa ZG SKZ w imieniu swoim oraz Jerzego Żmudzińskiego odebrał dr Aleksander Broda. Laudację wygłosił Jacek Rulewicz, sekretarz generalny ZG SKZ.

(zdj. aut. dr. M. Prarata)