Kolejny pożar Glasgow School of Art

Po raz kolejny w Glasgow School of Art wybuchł pożar: unikatowe dzieło secesji, budynek szkoły artystycznej zaprojektowany przez Charlesa Ranniego Mackintosha, jednego z kluczowych architektów doby secesyjnej,  w którym na ukończeniu były właśnie prowadzone od ponad roku prace renowacyjne płonął w nocy z piątku na sobotę (15/16 czerwca).

Jest to tym bardziej bolesne, że od ponad pięciu lat nasi studenci w ramach programu Erasmus wyjeżdżają do Glasgow, gdzie odbywają praktyki w biurze Page\Park Architects, w którym prócz obowiązków związanych z głównym celem projektu – inwentaryzacją wiktoriańskiego cmentarza Glasgow Necropolis – są oni angażowani również do pomocy przy projektach o charakterze konserwatorskim realizowanych przez biuro, i właśnie jednym z takich zadań była rekonstrukcja zniszczonej przez pożar w 2014 roku Glasgow School of Art.

Warto podkreślić znaczącą rolę, którą w projekcie odgrywały m. in. Natalia Burakowska (po zakończeniu praktyk zatrudniona w biurze) uczestnicząca w przygotowaniach konkursowych na odbudowę GSA, odpowiedzialna m. in. za zbudowanie modelu biblioteki w 3D w systemie BIM oraz Magdalena Kumorowicz-Brzeska, która w ramach dodatkowego zlecenia inwentaryzowała zachowaną stolarkę drzwiową.

Obecnie ze względu na zagrożenie, które stanowi pozostała z budynku skorupa, na forum publicznym toczy się ostra dyskusja na temat przyszłości obiektu, a raczej resztek tego, co z niego ocalało.

(zdjęcia: www.bbc.com)