KONFERENCJA KARTA WENECKA 1964-2014

 Konferencja naukowa KARTA WENECKA 1964-2014  

W 2014 roku przypadła 50-ta rocznica II Międzynarodowego Kongresu Architektów i Techników Konserwacji w Wenecji, w trakcie którego uchwalono dokument doktrynalny określający podstawowe cele i założenia działalności konserwatorskiej.

O sile oddziaływania Karty Weneckiej świadczą zarówno liczne tłumaczenia na języki obce, jak również losy zabytków interpretowanych w duchu jej postanowień, a także wyjątkowe miejsce, jakie zajmuje w dziejach myśli teoretyczno-konserwatorskiej ostatniego półwiecza. Nawiązania do Venice Charter znajdujemy nawet w tych dokumentach międzynarodowych, które w swoich postanowieniach i postulatach wydają się odbiegać od tradycyjnego nurtu myśli konserwatorskiej. W tekście rekomendacji UNESCO z 2011 r. dotyczącej historycznego krajobrazu miejskiego nie tylko podkreślono aktualność Karty Weneckiej, ale i zaliczono ją do kanonu obowiązujących dokumentów normatywnych. Nie powinno to jednak przesłaniać faktu, że w środowisku konserwatorskim zdania na temat Karty Weneckiej są podzielone, a w postmodernistycznym nurcie opracowań teoretycznych opinie krytyczne zdecydowanie przeważają nad pozytywnymi.

Zamierzeniem organizatorów toruńskiej konferencji jest nie tylko uczczenie ważnego jubileuszu ale i zainicjowanie dialogu między zwolennikami i przeciwnikami Karty Weneckiej. Pytanie o aktualność tego historycznego dokumentu może okazać się punktem wyjścia do refleksji nad teoretycznymi podstawami działalności konserwatorskiej w czasach nam współczesnych.

konferencja Karta Wenecka 2014 spotkanie pokonferencyjne na zamkuPaździernikowa konferencja była również okazją do świętowania dwóch kolejnych jubileuszy – 85 rocznicy urodzin Profesorów Mariana Arszyńskiego i Jana Tajchmana.

icomos

Patronat nad konferencją „Karta Wenecka 1964-2014” objął Polski Komitet Narodowy ICOMOS

 REPORTAŻ Z KONFERENCJI 

karta video-page-0

 PROGRAM 

Top