Praktyki z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej

Praktyki z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej

Tegoroczna praktyka z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej zabytków architektury, w której uczestniczyli studenci II roku konserwatorstwa odbywała się w podwarszawskim Milanówku. Studenci w dniach 15 – 28 lipca inwentaryzowali tradycyjnymi metodami (miarki, dalmierze, rysunek na kalkach) oraz fotografowali przepiękną Willę „Waleria”.

Willa wzniesiona została w 1910 r. według projektu Rufina Morozowicza – aktor zamieszkał w niej wraz ze swoją żoną Walerią, następnie budynek przeszedł w ręce jego córki Marii, żony rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, by później stać się własnością ich córki Hanny Mickiewiczowej. Na przestrzeni lat obiekt podlegał pewnym zmianom, w tym kilkukrotnym przekształceniom zlokalizowanej przy południowej ścianie willi oranżerii, dobudowie od północy pracowni artysty czy zmianie kształtu ostatniej kondygnacji – skutek zniszczeń spowodowanych wybuchem szrapnela w 1915 r.

W willi przez lata funkcjonowało Muzeum Jana Szczepkowskiego – w jego pracowni wciąż znajduje się kilka obiektów, które wyszły spod ręki wybitnego rzeźbiarza (w tym projekt pokrywy sarkofagu Józefa Piłsudskiego), zaś w jadalni powyżej wyposażenie będące uproszczoną wersją projektu wykonanego przez artystę dla Zamku Królewskiego w Warszawie.[1]

Wykonywana przez studentów inwentaryzacja jest niezbędna dla skuteczności podejmowanych przez obecnego właściciela – Miasto Milanówek – kroków zmierzających do przywrócenia „Walerii” dawnej świetności.  Na kontynuujących cykl zajęciach w semestrze zimowym roku akademickiego 2019-2020 studenci opracują i wykonają przygotowaną dotychczas dokumentację w programie AutoCad. Ta w wersji drukowanej zostanie przekazana inwestorowi.

Podczas całego pobytu studenci znajdowali się pod doskonałą opieką Pracowników Milanowskiego Centrum Kultury, którzy nie tylko zapewnili grupie bardzo dobre warunki do pracy, ale również urozmaicili te pracowite dwa tygodnie atrakcjami takimi jak oprowadzanie po Milanówku, zwiedzanie zespołu willowo-parkowego w pobliskim Turczynku, prezentacja zbiorów dzieł Szczepkowskiego, będących w posiadaniu Urzędu Miasta czy wspólny grill, w którym uczestniczył również burmistrz Milanówka, Pan Piotr Remiszewski.

 

 

[1] Architektura Milanówka w rysunkach Katarzyny Chrudzimskiej, pod red. Teresy Kasztelanic, Milanówek 1997.

Top