Praktyki studenckie

 
PRAKTYKI Z INWENTARYZACJI POMIAROWO – RYSUNKOWEJ ZABYTKÓW ARCHITEKTURY
Dowiedz się więcej
PRAKTYKI  Z BADAŃ ARCHITEKTONICZNYCH
Dowiedz się więcej
 KALENDARIUM PRAKTYK STUDENCKICH 
LATA 1988 - 1996
W latach 1988–1996 studenci pod kierunkiem Henryka Ratajczaka odbywali praktyki w miejscowości Marynowy, niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego. Odbywały się one z udziałem i we współpracy ze studentami i wykładowcami z Fachhochschule Oldenburg i z Rijkshogeschool Groningen. W organizacji tych praktyk bardzo pomagali państwo Grądkowscy. Studenci mierzyli zabytkowe budynki drewniane, zwłaszcza podcieniowe, powstałe od końca wieku XVIII do końca wieku XIX, przede wszystkim w samej miejscowości Marynowy, ale także m. in. w Gozdawie i Lubieszewie (w obu kier. Emanuel Okoń), Orłówku i innych. W tym samym okresie część studentów, kierowana przez Emanuela Okonia, inwentaryzowała m. in. pałac w Sztynorcie (1990), ruiny na Wyspie Spichrzów w Gdańsku (1991) czy kościół w Świdnicy (1992).
LATA 1997 - 2000
W latach 1997 – 2000 mgr Emanuel Okoń kierował praktykami w kościołach w Nieszawie (1997), w Pelplinie (1998) i w Gąsawie (1999), a w 2000 w Czerniowcach na Ukrainie (współpraca z tamtejszą parafią). Natomiast mgr Henryk Ratajczak, kierował w tym okresie grupami, które mierzyły domy szkieletowe w Toruniu.
LATA 2002 - 2006
W latach 2002-2006 praktyki odbywały się w parafiach diecezji gnieźnieńskiej. Dokonano wówczas inwentaryzacji kilkunastu drewnianych kościołów parafialnych i filialnych powstałych od XVII do połowy XIX w. (2002-2005 kier. Henryk Ratajczak, w 2006 Emanuel Okoń). Praktyki odbywały się dzięki współpracy z Archidiecezją Gnieźnieńską przy pomocy organizacyjnej ks. Jarosława Bogacza. Inwentaryzowano kościoły m.in. w Waliszewie, Sławnie, Kaczanowie, Ryszewku, Ujściu, Niechanowie, Łubowie, Jabłkowie, Parlinie, Koszutach Małych, Orchowie, Sokolnikach, Strzelcach, Kościeszkach, Siedlimowie, Popowie Kościelnym oraz Słupcy.
ROK 2007
W roku 2007, dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym w Toruniu praktykę zrealizowano w toruńskim skansenie (kier. Emanuel Okoń). Był to pierwszy rok, podczas którego dokumentacja została wykonana przy użyciu AutoCada.
ROK 2008
W roku 2008 dzięki Parkowi Krajobrazowemu Doliny dolnej Wisły mierzyliśmy zabytkowe obiekty w Chrystkowie, Grucznie, Niedźwiedziu i Topolnikach (kier. Henryk Ratajczak, Maciej Prarat, Ewa Bożejewicz,).
ROK 2009
W roku 2009 przedmiotem pomiarów była zabytkowa posesja przy ul. Bydgoskiej 40 w Toruniu (kier. Po raz pierwszy Adam Moch i), oraz różne obiekty w skansenie w Kaszczorku pod Toruniem (kier. Henryk Ratajczak, Adam Moch). Jednocześnie postępowano wg instrukcji opracowanej w Zakładzie Konserwatorstwa UMK
ROK 2010
W roku 2010 mierzono zabytkowe chałupy w Gutowie k. Torunia (kier. Maciej Prarat) oraz kościoły w Chartowie i Okszy (kier. Henryk Ratajczak), w Kalsku (kier. po raz pierwszy Izabela Brzostowska), i w Rudnej (kier. Ewa Bożejewicz) – wszystkie na ziemi gorzowskiej. Stało się to możliwe, dzięki nawiązaniu współpracy z Lubuskim Konserwatorem Zabytków w Gorzowie p. Błażejem Skazińskim.
LATA 2011 - 2013
Lata 2011-2013 to dalsza współpraca Lubuskim Konserwatorem Zabytków – po raz kolejny praktyki odbyły się na terenie powiatu gorzowskiego. W 2011 r. inwentaryzowano pałac w Murzynowie i Sosnach oraz kościół w Skwierzynie (kier. Maciej Prarat i Izabela Brzostowska).W 2012 r. zostały pomierzone kościoły w Skwierzynie i Goszczanówku oraz obora i spichlerz w zespole pałacowym w Sosnach (kier. Maciej Prarat i Izabela Brzostowska), a w 2013 r., inwentaryzowane były kościoły w Białkowie, Bobrówku, Pamięcinie, Łącznicy i Stanowicach (kier. Maciej Prarat i Izabela Brzostowska).
ROK 2014
W 2014 r. praktyki miały miejsce w Toruniu. Na zlecenie Muzeum Okręgowego wykonano dokumentację do kamienic na ul. Kopernika 15 i 17 (kier. Maciej Prarat i Izabela Brzostowska).
ROK 2015
W 2015 r. powróciliśmy znów na teren dawnego województwa lubuskiego mierząc kościół w Przynotecku, Międzyrzeczu oraz Ośnie Lubuskim. Po raz pierwszy pomiar zbierany był nie tylko tradycyjnie ale również przy częściowym wykorzystaniu tachimetrii i fotogrametrii. Praktykami kierowali Maciej Prarat oraz Henryk Ratajczak, oraz po raz pierwszy B. Piaskowska.
Top