MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY WE FLORENCJI 2016

Poniżej krótka relacja autorstwa Jakuba Polaka – jednego z uczestników warsztatów


Za oknem zima w pełni, więc dla rozgrzewki przenieśmy się do stolicy słonecznej Toskanii, gdzie w marcu minionego roku odbyły się międzynarodowe warsztaty „Influence of former military building on the urban landscape” organizowane przez fundację Life Beyond Turism. Toruń reprezentowali studenci konserwatorstwa: Marta Puchowska, Marcin Ceglarski oraz Jakub Polak, pod opiekuńczym okiem dr Bożeny Zimnowody-Krajewskiej. W zajęciach brali udział również studenci z Włoch, Gruzji, Turcji, Belgii i Rosji. Tematem przewodnim warsztatów był wpływ dawnej architektury militarnej na współczesny krajobraz miejski. W ramach tego tematu nasi studenci przedstawili zagadnienia dotyczące wojskowej architektury pruskiej w kontekście urbanistyki Gdańska i Torunia.

 

Oddajmy głos uczestnikom warsztatów:

            Wyjazd należy zaliczyć do niebywale udanych. W jego trakcie skupialiśmy się na pracy i nauce w ramach warsztatów. Mieliśmy również dużo czasu na zwiedzenie najważniejszych zabytków i muzeów Florencji. Trudno opisać słowami jak ogromne wrażenie wywarła na nas florencka katedra Santa Maria dell Fiore z olbrzymią kopułą projektu Filippe Brunelschiego czy galeria Ufizzi kipiąca wręcz od wspaniałych dzieł, w tym obrazów Boticellego, Leonarda da Vinci, Rafaela, Rubensa. Niezwykle cenne było dla nas poznanie zakątków Florencji znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi, po których oprowadziła nas dr Bożena Zimnowoda-Krajewska.

             Dobrą okazją do wymiany poglądów były nie tylko dyskusje i spotkania, często nieformalne, ale także realizowane wspólnie projekty. Razem z grupą studentek architektury z Istambułu pracowaliśmy nad planami włączenia do tkanki miejskiej wyizolowanej florenckiej twierdzy „Fortressa da Basso”. Był to ciekawe doświadczenie udanej współpracy architektów z konserwatorami z poszanowaniem wzajemnych wartości i sposobów pracy. Jedyne, czego możemy żałować, to tego, że warsztaty trwały tylko tydzień.

               W trakcie warsztatów we Florencji studenci spotkali się również z profesorem Januszem Krawczykiem biorącym udział w obradach ICOMOS, które odbywały się w tym mieście.

Top