Ogólnopolska konferencja „Zabytki stolarki artystycznej we wnętrzach sakralnych – ich problematyka zabytkoznawcza, konserwatorska i kultowa”

Wyroby dawnego stolarstwa artystycznego, które zachowały się do naszych czasów we wnętrzach sakralnych coraz częściej uznawane są za dzieła sztuki i zabytki, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w badaniach naukowych, jak i w działalności o charakterze konserwatorskim. Do tej pory w badaniach poświęconych tej problematyce pomijano najczęściej kwestie związane z przekształceniami funkcji tych dzieł oraz z problematyką rozeznania i zachowania ich materialnej struktury.

paint_400_01Celem konferencji jest pogłębienie wiedzy o tych mało znanych aspektach problematyki historyczno-konserwatorskiej zabytków sztuki kościelnej. Biorąc pod uwagę interdyscyplinarny charakter podjętej, tematyki wśród uczestników nie powinno zabraknąć badaczy historii rzemiosł artystycznych, w tym stolarstwa i meblarstwa, historyków sztuki, pracowników państwowych i kościelnych służb konserwatorskich, konserwatorów mebli, konserwatorów dzieł sztuki, historyków liturgii oraz osób duchownych mających pod swoją opieką zabytkowe kościoły. Spotkanie to będzie okazją do wymiany doświadczeń i otwartej dyskusji na temat rozwoju działań badawczo-konserwatorskich na rzecz zabytkowego wyposażenia wnętrz sakralnych.

Konferencji towarzyszyć będą obchody jubileuszu 50 – lecia pracy prof. Jana Tajchmana na UMK w Toruniu. W związku z tym organizujemy zjazd absolwentów Konserwatorstwa, który będzie okazją do towarzyskich spotkań w gronie przyjaciół, uczniów i wychowanków Profesora. Liczymy na liczny udział absolwentów!

 Program konferencji przewiduje dyskusje w trzech blokach tematycznych: 

1. Problematyka kultowa i historyczno-artystyczna drewnianego wyposażenia wnętrz sakralnych.
Celem pierwszej części obrad jest ukazanie znaczenia dzieł stolarstwa artystycznego we wnętrzach sakralnych ze szczególnym uwzględnieniem ich wartości religijnych, historycznych i artystycznych. Zagadnienia te zostaną naświetlone przez historyków kościoła, historyków sztuki, konserwatorów, a także przez twórców współczesnej sztuki sakralnej.

2. Materialna struktura wytworów stolarstwa artystycznego – jej uwarunkowania funkcjonalne, konstrukcyjne i dekoracyjne.
Punktem wyjścia do dyskusji w tej części konferencji będą referaty ukazujące różne metody analizy zabytkowych elementów wyposażenia wnętrz sakralnych. Tematem dyskusji będzie nie tylko specyfika problematyki badawczej takich dzieł jak ołtarze, stalle czy ambony. Rozważaniami objęte zostaną również te rodzaje wytworów dawnego stolarstwa, które nie budziły do tej pory szczególnego zainteresowania badaczy, na przykład: konfesjonały, sedilia, klęczniki, obudowy chrzcielnic, obudowy organów, czy ławki dla wiernych.

3. Problematyka konserwatorska zabytków stolarki artystycznej we wnętrzach sakralnych.
W tym nurcie dyskusji znajdą miejsce referaty przedstawiające problemy związane z konserwacją i restauracją poszczególnych typów zabytkowej stolarki. Materia tych dzieł jest nośnikiem znaczeń dostępnych w przeżyciu religijnym, zrozumiałych na drodze poznania naukowego. Jednakże ze względu na służebny charakter sprzętów kościelnych, ich struktura i forma musi zarazem odpowiadać określonym wymogom funkcjonalnym.

Za sprawą tych właśnie specyficznych uwarunkowań, obszar analizy konserwatorskiej powinien zostać poszerzony o refleksję nad złożonymi relacjami między człowiekiem i użytkowanym przezeń zabytkiem sztuki kościelnej.


 

Top