W dniach 30 marca do 2 kwietnia gościem prof. Janusza Krawczyka i Zakładu Konserwatorstwa IZK był pan Brian Park z Page/Park Architects – biura architektonicznego prowadzącego działalność projektową i konserwatorską – z Glasgow w Szkocji. Page/Park Architects od kliku lat współpracuje z naszym zakładem, zatrudniając studentów konserwatorstwa do inwentaryzacji wielkiego zabytkowego cmentarza – Glasgow Necropolis.
Brian Park przyjechał na otwarcie wystawy poświęconej pracom studentów przy tej nekropoli, a także z serią wykładów obrazujących działalność biura Page/Park Architects na niwie konserwacji i adaptacji zabytkowych obiektów na terenie Szkocji. B. Park wygłosił następujące wykłady:
1.Introduction to the Conservation work of Page \ Park Architects, w którym zaprezentował prace konserwatorskie prowadzone przez jego firmę,
2. Four Church Intervention – St. Teresa, St Andrew’s, church on Nicolson Square and St Andrew’s Cathedral, w którym omówił prace konserwatorskie i projektowo-budowlane, mające na celu dostosowanie zabytków architektury sakralnej do potrzeb gmin wyznaniowych (w kościołach protestanckich: Św. Teresy, kościoła przy Nicolson Square i katolickiej katedry Św. Andrzeja),
3. Working on Charles Rennie Mackintosh Buildings – wykład poświęcił pracom konserwatorskim i adaptacyjnym prowadzonym w budynkach zaprojektowanych przez Charlsa R. Mackintosha, jednego z najwybitniejszych architektów czasu przełomu wieków 19 i 20, także twórcy mebli secesyjnych.
4. Rosslyn Chapel – history and conservation works – w tym wykładzie zaprezentował prace konserwatorskie w samej kaplicy oraz prace projektowo-budowlane związane z budową obok kaplicy centrum obsługi turystów.
5. Art, Architecture and Spirituality – Sztuka, architektura i duchowość. Wykład poświęcony fascynacjom B. Parka formami tworzonymi przez naturę, szukaniem innego spojrzenia na znane zabytki, szukaniem łączności duchowej z dawnymi budowlami, będącymi nawet w stadium zniszczenia. Duchowość i ten typ spojrzenia, szacunek dla dawnych artystów to podstawy twórczości B. Parka i jego zespołu.
W trakcie wizyty B. Park spotkał się z panią Dziekan prof. Elżbietą Basiul, panią mgr Ewą Derkowską, kierownikiem Biura Programów Międzynarodowych UMK, zwiedził kilka pracowni na Wydziale Sztuk Pięknych, uczestniczył w otwarciu wystawy „Glasgow Necropolis” oraz poświęcił czas na zwiedzanie Torunia samodzielnie i w towarzystwie H. Ratajczaka.