PROBLEMATYKA KONSERWATORSKA ZABYTKOWEJ STOLARKI DRZWIOWEJ I OKIENNEJ W OPARCIU O DOŚWIADCZENIA MUZEUM OKRĘGOWEGO W TORUNIU.

PROBLEMATYKA KONSERWATORSKA ZABYTKOWEJ STOLARKI DRZWIOWEJ I OKIENNEJ W OPARCIU O DOŚWIADCZENIA MUZEUM OKRĘGOWEGO W TORUNIU.

Toruń, Ratusz Staromiejski, Sala kinowa – 14-15 listopada 2013
Toruń, Ratusz Staromiejski, Sala kinowa – 23-24 stycznia 2014

 

W dniach 14-15 listopada 2013 r. Muzeum Okręgowe Toruniu zorganizowało warsztaty konserwatorskie poświęcone ochronie zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej. Celem warsztatów było przybliżenie i uwrażliwienie konserwatorów i muzealników na problemy powstające podczas prowadzenia prac konserwatorsko-restauratorskich przy zabytkowych stolarkach drzwiowych i okiennych. W oparciu o doświadczenia pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu i pracowników z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa zostały zaprezentowane metody badań oraz przykłady realizacji prac.

Jako prelegenci z naszego Zakładu – wystąpili Henryk Ratajczak i Ewa Bożejewicz. H. Ratajczak wygłosił wykład na temat wartościowania stolarki zabytkowej, natomiast E. Bożejewicz omówiła rozwój i typologię okien i drzwi na terenie polski oraz prace dotyczące inwentaryzacji stolarki okiennej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Zapoznała także uczestników ze zbiorami zabytkowych detali znajdującymi się w Zakładzie Konserwatorstwa IZiK UMK. Prace konserwatorskie przy intarsjowanych drzwiach toruńskich omówił Piotr Trybuszewski z Muzeum Okręgowego. Uczestnicy mogli także zobaczyć konserwowane obiekty w Ratuszu i kościele p.w. Świętego Ducha. – oprowadzali E. Bożejewicz i P. Trybuszewski. Warsztaty cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że wystąpiła potrzeba ich powtórzenia.

Kolejne wydanie warsztatów nastąpiło w dniach 23-24 stycznia br. Oprócz E. Bożejewicz i H. Ratajczaka, wystąpił także prof. Jan J. Tajchman, który wygłosił wykład poświęcony historii stolarki okiennej i drzwiowej.

Top