RELACJA Z OBJAZDU KOŁA NAUKOWEGO STUDENTÓW KOSERWATORSTWA PO WARMII I MAZURACH

RELACJA Z OBJAZDU KOŁA NAUKOWEGO STUDENTÓW KOSERWATORSTWA PO WARMII I MAZURACH

Kontynuując tradycję oraz realizując statut Koła, również w tym roku wybraliśmy się na objazd naukowy. Tym razem polskie dziurawe drogi poprowadziły nas na rozległe tereny Warmii i Mazur. Nauczeni na zeszłorocznych błędach pogodowych postanowiliśmy postawić wszystko na jedną kartę i wybrać termin z końca kwietnia… Niestety przeliczyliśmy się, gdyż długo oczekiwana wiosna nie zaszczyciła nas słońcem w trakcie wyjazdu, ale mimo to ekipa 19 osób dziarsko ruszyła w trasę z dniem 26. kwietnia AD 2013…

Dość długa trasa miała na celu ukazać bogactwo architektoniczne oraz specyfikę województwa warmińsko-mazurskiego. Głównym problemem tego regionu jest traktowanie go jako „ziem odzyskanych”, a co za tym idzie ambiwalentne podejście do zastanych zabytków. Jest to poważny problem zarówno konserwatorski, jak i zwyczajnie społeczny. Mogliśmy się o tym przekonać, zwiedzając kilka najciekawszych i najbardziej okazałych, a jednocześnie zachowanych w różnym stanie pałaców pruskich. Na swojej drodze spotkaliśmy również osoby, które starają się nadać ponowny blask tym okazałym rezydencjom i pokazać zarówno miejscowej ludności jak i turystom, że w tych budynkach drzemie piękno i potencjał, mimo że nie są „nasze”. W pewnym sensie wyjazd ten był również kontynuacją zeszłorocznego objazdu po Żuławach, gdyż ważną rolę odegrały tutaj gotyckie realizacje, zwłaszcza zamków krzyżackich i biskupich. Dzięki uprzejmości Muzeum Warmii i Mazur mieliśmy okazję zwiedzić pod fachową opieką p. Barbary Rams zamek w Olsztynie oraz p. Iwony Kluk – zamek w Lidzbarku Warmińskim.

Nasz wyjazd nie ograniczał się tylko do architektury murowanej, gdyż na swej drodze spotkaliśmy wiele ciekawych obiektów drewnianych, a ukoronowaniem tego tematu był Skansen w Olsztynku. Ponadto zapoznaliśmy się z historią układów urbanistycznych większych miast regionu oraz mieliśmy okazję skonfrontować naszą wiedzę nt. architektury obronnej, odwiedzając Twierdzę Boyen w Giżycku.

Wielu z nas zachwyciły piękne pejzaże, dzięki czemu pogoda nie wydawała się aż tak zła. W całej eskapadzie uczestniczyło 14. studentów specjalizacji konserwatorstwo, opiekun – dr Maciej Prarat oraz wsparcie merytoryczne w osobach: dr inż. arch. Bożeny Zimnowody-Krajewskiej, dr Ulricha Schaafa i mgr Henryka Ratajczaka. Wyjazd został dofinansowany przez Panią Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych.

A za rok? Może w góry?

Uczestnicy: Martyna Grabowska, Daria Jagiełło, Adam Kaźmierczak, Magda Kumorowicz, Jan Łukaszewicz, Ania Maślak, Zuza Podurgiel, Agata Sądej, Paulina Szczurek, Sara Szerszunowicz, Ula Świder, Kamila Witkowska, Olga Wróblewska, Beata Zarzycka oraz dr Maciej Prarat, dr inż. arch. Bożena Zimnowoda-Krajewska, dr Ulrich Schaaf i (last but not least) mgr Henryk Ratajczak.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OBJAZDU

Top