Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe

W dniu 26 maja b.r. w Sali Tymona Wydziału Sztuk Pięknych odbyło się Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe „Młyny wodne w dorzeczu dolnej Wisły od początku XVIII do początku XXI wieku”. Organizatorami seminarium były: Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Toruniu oraz Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Seminarium zorganizowane zostało pod patronatem  Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu – Pana Piotra Całbeckiego oraz kwartalnika „Energetyka Wodna”.

W trakcie obrad przedstawiono 14 referatów, prezentowanych w ramach dwóch paneli: „Młyny jako obiekt badań interdyscyplinarnych” oraz „Młyny w dorzeczu dolnej Wisły w ciągu ostatnich 300 lat”. Zakres tematyczny panelu pierwszego był bardzo szeroki: od wątków historycznych, poruszających zagadnienia m. in. budowy, rozwoju i funkcjonowania dawnych młynów wodnych, przez ukazanie ich roli analizowanej z perspektywy hydrologicznej, po rozważania na temat ochrony wciąż istniejących obiektów młynarskich w muzeach na wolnym powietrzu.  W panelu drugim zreferowane zostały wyniki badań prowadzonych w trakcie realizacji projektu „Młyny wodne w dorzeczu dolnej Wisły od początku XVIII do początku XXI wieku”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Seminarium wzbogaciła sesja posterowa, w ramach której zaprezentowanych zostało 19 posterów przybliżających wyniki badań prowadzonych nad młynami wodnymi w różnych częściach Polski.

Na otwartej platformie naukowej RCIN można zapoznać się z umieszczonymi tam materiałami konferencyjnymi.

Top