Wystawa Glasgow Necropolis w klubie OD NOWA

We wtorek 31 marca br. o godzinie 17 w Klubie Od Nowa, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej prezentacji wyników współpracy pomiędzy Zakładem Konserwatorstwa UMK i Biura Page/Park Architectsze Szkocji. Wystawa prezentuje efekty pracy przy inwentaryzacji opisowej i fotograficznej, prowadzonej przez studentki specjalności konserwatorstwo na kierunku Ochrona Dóbr Kultury, na terenie wielkiego wiktoriańskiego cmentarza w Glesgow w Szkocji.

Przybyłych przywitał i wprowadził w tematykę wystawy prof. Janusz Krawczyk z Zakładu Konserwatorstwa. Na  otwarcie przybyli pełnomocnik Rektora prof. P. Klugowski i p. E. Derkowska z Działu Współpracy z Zagranicą, byli przedstawiciele władz dziekańskich i dyrekcji IZK, pracownicy i studenci WSzP oraz mieszkańcy miasta.

W otwarciu uczestniczył specjalny gość z biura Page/Park Architectspan Brian Park, którego zaproszono na serię wykładów, a który wygłosił wiele miłych słów na temat współpracy, szczególnie podkreślając kompetencje uczestniczek prac w Glesgow. Prezentacji projektu dokonała N. Burakowska.

Na wystawie zaprezentowano wyniki ponad dwuletniej współpracy naszych studentek w formie dużej ilości fotografii, prezentacji interaktywnych i gotowych wyników – katalogów zabytkowych obiektów. Po wystawie oprowadzały uczestniczki prac. Wystawa powstałą dzięki szczególnemu wysiłkowi Weroniki Bukowskiej, wspomaganej przez „glesgowianki” oraz panów Wiesława Kanię i Stanisława Skrzypczyka (strona techniczna i wizualna).

Do tej pory w pracach nadzorowanych przez firmę Page/Park Architects wzięły udział: Monika Nowak, Natalia Burakowska, Edyta Przydryga, Urszula Jatkowska, Anna Patelka, Sara Szerszunowicz, a aktualnie rozpoczęła prace Magdalena Kumorowicz. Nasze studentki w sposób systematyczny dokonują inwentaryzacji zabytkowych nagrobków i grobowców powstałych po 1800 roku. Owocem ich pracy jest już kilkanaście opasłych tomów zawierających zunifikowane opisy (wg wzoru wypracowanego przez M. Nowak) i fotografie kilku tysięcy obiektów.

Na zakończenie była „podróż sentymentalna” – prezentacja filmików U. Jatkowskiej z pobytu w Szkocji, a następnie odbył się wykład p. Briana Parka : Four Church Intervention – St. Teresa, St Andrew’s, Nicolson Square and St Andrew’s Cathedral.