„DIALOG Z ARCHITEKTURĄ GOTYCKĄ” wystawa prac Prof. Jana Tajchmana i fotografii Andrzeja R. Skowrońskiego

„DIALOG Z ARCHITEKTURĄ GOTYCKĄ” wystawa prac Prof. Jana Tajchmana i fotografii Andrzeja R. Skowrońskiego

Data: 29.11.2012 00:00 — 11.12.2012 19:00
Miejsce: Galeria Forum, Wydział Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32
Organizator: Galeria Forum
Wstęp : Wolny

Wystawa prezentuje nową zabudowę w obrębie dawnego klasztoru Franciszkanów, a także elementy wnętrz w kościele WNMP oraz w katedrze św. św. Janów w Toruniu. Generalnym założeniem projektu dla terenu dawnego klasztoru było przywrócenie głównych walorów średniowiecznego zagospodarowania przestrzennego. W całej tej realizacji, jak i we wnętrzach kościołów, autor kierował się zaleceniami Karty Weneckiej, która mówi: ”Elementy dodane do zabytku winny nosić znamiona naszych czasów, komponując się jednocześnie harmonijnie z całym istniejącym otoczeniem”.

Prof. dr hab. Jan Juliusz Tajchman, inżynier architekt – konserwator zabytków. Długoletni wykładowca na UMK w Toruniu i ostatnio na UTP w Bydgoszczy. Był dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, a także pracownikiem P.P. Pracownie Konserwacji Zabytków w Toruniu. Od szeregu lat prowadzi na UMK Studia Podyplomowe Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Dziedzictwa Architektonicznego. Jest współautorem dokumentacji, która w 1997 r. stała się podstawą wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Główne kierunki badań i dydaktyki J. Tajchmana to historia dawnych technik budowlanych, konserwacja i restauracja zabytków architektury oraz zagadnienia teoretyczne w powyższym zakresie. W pracy twórczej poszukuje nowych form komponujących się z dawnymi dziełami architektury, czego ostatnim przykładem są realizacje pokazane na wystawie pt. ”Dialog z architekturą gotycką”

Andrzej Roman Skowroński fotografią zajmuje się od 1968 roku. Na początku była to praca w studio Norberta Czerwieńskiego w Toruniu. W latach 1972/76 pracował Woj. Biurze Proj. Budownictwa Wiejskiego Od 1976 r. zatrudniony w Pracowni Fotografii Dokumentalnej Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu. Wykonywał fotografie dokumentalne, do katalogów zabytków, książek naukowych i dyplomów magisterskich oraz doktorskich. Jest współautorem fotografii do wniosków celem wpisania Torunia i zamku w Malborku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pracował w zespole historyków sztuki wykonując fotografie do książki ”Dzieje Sztuki Torunia”. Brał udział w wystawach fotograficznych zbiorowych oraz konkursach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrodniczych.

Top