INTERDYSCYPLINARNE BADANIA KOŚCIOŁA W BUDZISTOWIE

INTERDYSCYPLINARNE BADANIA KOŚCIOŁA W BUDZISTOWIE

Projekt realizowany przez studentów Institutu für Restaurierungs- und Konservierungswissenschaften z Kolonii (CICS) i Zakładu Konserwatorstwa WSP UMK

Tegoroczna praktyka terenowa z badań architektonicznych dla studentów I roku drugiego stopnia studiów niestacjonarnych kierunku ochrony dóbr kultury na specjalności konserwatorstwo odbyła się w Budzistowie (gm. Kołobrzeg).

Nasi studenci mieli przyjemność współpracować ze studentkami z Institutu für Restaurierungs- und Konservierungswissenschaften z Kolonii (CICS) z kierunku Konserwacji i Restauracji Obiektów Kamiennych w składzie: Doris Botwen, Pia Lappe oraz Gabriele Paulikaite, które pod czujnym okiem prof. dr. Piotra Kozuba zajmowały się badaniami materiałowymi kościoła wraz z oceną stanu zachowania. Niezwykle cenne były w tym wypadku wymiana doświadczeń i ożywione dyskusje podczas wzajemnej prezentacji specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przez obie grupy do badań.

Siedmioosobowa grupa w składzie: Ewa Kaczmarska-Nagórska, Maria Kołek, Maria Małecka, Dominika Świątkowska, Jarosław Czerwiński, Przemysław Kowalski oraz Artur Rok wraz z dwójką opiekunów, dr. Ulrichem Schaafem i Darią Jagiełło spędziła dwa tygodnie (4 – 18 września) inwentaryzując i badając niewielki kościół o gotyckiej proweniencji pw. św. Jana Chrzciciela w Budzistowie.

W ramach praktyk wykona została dokumentacja pomiarowo-rysunkowa, stanowiąca podkład pod badania architektoniczne. Na rysunki inwentaryzacyjne studenci nanieśli wyniki analizy, a następnie na ich podstawie i na podstawie posiadanej wiedzy na temat historii obiektu, dokonali wstępnego rozwarstwienia budynku. Prócz tego wykonana została dokumentacja fotograficzna.

Dopełnieniem prowadzonych badań było zwiedzanie okolicznych kościołów, mające na celu zbudowanie tła porównawczego dla kościoła w Budzistowie, poszukiwanie kompozycyjnych tropów i analogii oraz zbliżonych rozwiązań formalnych.

Efektem finalnym będzie wykonana w semestrze zimowym pełna dokumentacja konserwatorska, na którą złożą się: część tekstowa (w tym stań badań i wyniki analizy), część rysunkowa (graficzna prezentacja wyników analizy, rozwarstwienie oraz próba rekonstrukcji) oraz dokumentacja fotograficzna. 

 

W imieniu wszystkich uczestników pragniemy gorąco podziękować:

Panu Włodzimierzowi Popiołkowi, wójtowi gminy Kołobrzeg oraz jego Współpracownikom za ciepłe przyjęcie i pomoc oraz zakwaterowanie w urokliwych domkach nad morzem w pobliskim Dźwirzynie;

ks. Jerzemu Chęcińskiemu, proboszczowi parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, za udostępnienie obiektu oraz

Panu Piotrowi Ciesielskiemu, pod kierunkiem którego w czasie naszego pobytu prowadzone były w kościele prace restauratorskie, a który zawsze służył nam pomocą i udzielał przydatnych informacji zdobytych podczas prowadzonych prac.

 

Top