Koło Naukowe Studentów Konserwatorstwa „zdobywa” Żuławy Wiślane!

Koło Naukowe Studentów Konserwatorstwa „zdobywa” Żuławy Wiślane!

Jednym z głównych punktów statutu powołanego w zeszłym roku Koła Naukowego Studentów Konserwatorstwa jest zapis o rozszerzaniu wiedzy poprzez dodatkowe objazdy terenowe. Pierwsza taka wyprawa odbyła się w dniach 1-3 czerwca po terenie Żuław Wiślanych. Przez cały rok studenci przygotowywali się do niej poprzez referaty własne oraz zaproszonych gości (m.in. profesora Mariana Arszyńskiego o zamkach krzyżackich). Dodatkowo każdy uczestnik zapoznawał się z historią jednego zabytku, który musiał referować podczas wyjazdu.

Głównym celem wyprawy, poza poznaniem bogatego zasobu zabytków na Żuławach, było omówienie ich problematyki konserwatorskiej. Trasa wycieczki ułożona została w ten sposób, aby przeanalizować to zagadnienie jak najszerzej – od układów urbanistycznych, poprzez średniowieczną architekturę sakralną, drewnianą architekturę chłopską, problematykę ruin na krajobrazie kulturowym kończąc.

Podczas wyjazdu studenci mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawego referatu o retrowersji – metodzie odbudowy zniszczonych ośrodków miejskich. Wygłoszony został w Elblągu przez Panią prof. Marię Lubocką-Hoffmann, jej twórcę i wieloletniego wojewódzkiego konserwatora. Ponadto studenci zapoznali się z m.in. z historią średniowiecznego szkieletowego kościoła w Gnojewie,  systemem przemiału wiatraka w Palczewie, problematyką utrzymania i ekspozycji nazistowskich obozów koncentracyjnych na przykładzie KL Stutthof czy działaniem zabytkowej śluzy w Białej Górze. W wyprawie uczestniczyło 18. studentów specjalizacji Konserwatorstwo oraz dr Maciej Prarat – opiekun Koła, nierozerwalnie złączona z nim dr Karolina Zimna-Kawecka, mgr Izabela Brzostowska oraz mgr Franciszek Skibiński. Wyjazd w dużym stopniu został dofinansowany przez Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Podczas drogi powrotnej planowane były już kolejne trasy po Polsce…

koło żuławy3koło żuławy1koło żuławy

Top