LETNIA PRAKTYKA Z INWENTARYZACJI POMIAROWO-RYSUNKOWEJ

Letnia praktyka z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej zabytków architektury dla II roku specjalności Konserwatorstwo kierunku ODK, w tym roku odbyła się na terenie gminy Dębowa Łąka (woj. kujawsko-pomorskie) w drugiej połowie lipca.  Przedmiotem pomiarów były kapitalne, niezwykle ciekawe zabytkowe obiekty: gotycki kościół parafialny z XIV w., pw. Św. Małgorzaty (wraz z ogrodzeniem) w Łobdowie i gotycki kościół parafialny z XV w., pw. Św. Bartłomieja Apostoła (wraz z ogrodzeniem) w Kurkocinie. Praktyka odbyła się pod opieką i merytorycznym nadzorem pracowników Zakładu Konserwatorstwa: Beaty Piaskowskiej, Adama Mocha i Henryka Ratajczaka.

Studenci zostali zakwaterowani w plebanii w Łobdowie, gdzie nocleg zapewnił proboszcz parafii w Łobdowie Ks. Proboszcz Piotr Rutkowski. Wyżywienie, zorganizowane przez Księdza Proboszcza przy współudziale licznych parafian, przeszło najśmielsze oczekiwania, nawet największych głodomorów. Chcemy wszystkim, żywiącym nas Parafianom, gorąco – naprawdę gorąco, podziękować za troskę o nasze siły i samopoczucie. Wszystko był cudne – a ciasta Bajeczne! Jeszcze raz dziękujemy!

W praktyce uczestniczyło 13 studentów. Dokumentacja dla każdego obiektu składa się z planu sytuacyjnego obiektu, rzutów kondygnacji, podstawowych przekrojów, widoków elewacji oraz wybranych detali architektonicznych. Wykonano więc:

1. pomiary i rysunki: rzuty, przekroje, widoki elewacji oraz liczne detale kościołów w Łobdowie i Kurkocinie w skalach 1:50 i 1:10;
  2. rzuty, przekroje i widoki w rozwinięciu ogrodzeń kościołów w skalach 1:100, 1:50;

Studenci wykonali także dokumentację fotograficzną i opisową zabytków, dokonali oceny stanu zachowania oraz sformułowali wytyczne konserwatorskie dla mierzonych obiektów. Dzięki ich zaangażowaniu został zrealizowany cały zakres merytoryczny praktyk, mimo że kościół w Kurkocinie był oddalony od miejsca zakwaterowania (co wymagało codziennych dojazdów i skracało czas przeznaczony na prace).

Na ziemi chełmińskiej, jest jeszcze wiele niezinwentaryzowanych kościołów – liczymy więc na zainteresowanie i przychylność naszego Księdza Biskupa i naszego Konserwatora Diecezjalnego. (oprac. bp.am.hr).