Nominacja do tytułu Polska Nagroda Innowacyjności 2016 dla WSZP za projekt MOSTOWA 6.

Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał nominację do tytułu Polska Nagroda Innowacyjności 2016 w kategorii Uczelnie za projekt Wielomodułowe interdyscyplinarne badania nieniszczące obiektów architektury na przykładzie gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu, w programie prowadzonym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz redakcje Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej i Biznes Plus w Gazecie Wyborczej.  List Nominacyjny.

Polska Nagroda Innowacyjności jest programem wizerunkowym prowadzonym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości
i redakcję Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej. Nagrodę otrzymują najbardziej innowacyjne oraz kreatywne uczelnie, instytuty, firmy i instytucje działające w Polsce. To podmioty, których praca badawczo-rozwojowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, przyczyniając się do jej rozwoju.

Celem Projektu Wielomodułowe interdyscyplinarne badania nieniszczące obiektów architektury na przykładzie gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu, było opracowanie metodyki interdyscyplinarnych i kompleksowych badań podstawowych zabytków architektury, które pozwolą na 99% zachowanie substancji zabytkowej i historycznych nawarstwień obiektów w trakcie prac badawczych, a poprzez promocję rezultatów przedsięwzięcia i udostępnianie efektów Projektu rozwój współpracy pomiędzy jednostką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a przedsiębiorstwami z regionu w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego.

W wyniku realizacji Projektu stworzone zostało wzorcowe opracowanie do badań obiektów architektury, które jest podstawą kolejnych badań następnych zabytków, ale także podłożem dalszego rozwoju współpracy WSzP UMK w Toruniu z przedsiębiorstwami. Realizowany Projekt był próbą niwelacji problemu, którym jest inwazyjny i wybiórczy sposób przeprowadzania współczesnych badań zabytkowej architektury, niesatysfakcjonująca jakość wykonywanych badań, brak współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowo-badawczymi, oraz brak dostosowania praktyki badawczej do wymogów tak krajowych, jak i międzynarodowych w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa.

Strona WWW Projektu:   http://www.projektmostowa6.umk.pl/

mostowa6_logo