Praktyki z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej na terenie powiatu gorzowskiego 2012

W dniach 20. 08 – 02. 09. 2012 r. odbyła się praktyka z inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej dla drugiego roku kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalizacja Konserwatorstwo. Pobyt studentów możliwy był dzięki zaangażowaniu Pana Błażeja Skazińskiego, kierownika delegatury gorzowskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Na miejscu wybrał on zabytki architektury przeznaczone do inwentaryzacji. Bezpośrednimi inwestorami byli – proboszcz parafii Skwierzyna ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii Lipki Wielkie ks. Krzysztof Tomaszewicz oraz Pani Joanna Marciniak, właściciel pałacu w Sosnach.

Ostatecznie w praktykach udział wzięło 17 osób.  Studenci zostali podzieleni na 4 grupy i skierowani do wybranych obiektów pod opieką i merytorycznym nadzorem pracowników i doktorantów z Zakładu Konserwatorstwa UMK.

Dokumentacja dla każdego obiektu w skali 1:50 składa się z planu sytuacyjnego, rzutów wszystkich kondygnacji, podstawowych przekrojów, widoków elewacji oraz wybranych detali architektonicznych. Studenci wykonali także dokumentację fotograficzną i opisową. Korzystne zakwaterowania bezpośrednio przy zabytkach znacznie przyspieszyło wykonanie zadania. Podczas intensywnej pracy znalazła się również chwila na poczytanie książki czy lekką drzemkę pomiędzy krokwiami. W sobotę wieczorem wszystkie grupy spotkały się na terenie folwarku w Sosnach. Przy ognisku do późnych godzin nocnych zawzięcie dyskutowali o zabytkach.

Grupa 1. w składzie: Adam Małecki, Sara Szerszunowicz, Anna Patelka, Weronika Bukowska, Natalia Wojdak wykonała dokumentację dla kościoła pw. Świętego Zbawiciela w Skwierzynie; grupa 2 w składzie: Tomasz (Biskup) Kowalski, Urszula Świder, Marta Romańska, Emilia Michałowska, Monika Rogalewska wykonała dokumentację kościoła w Goszczanówku; grupa 3. w składzie: Agnieszka Kijak, Marcin Stajszczak, Martyna Pawełkiewicz wykonała dokumentację spichlerza w Sosnach zaś grupa 4. w składzie: Piotr Tomaszewski, Kinga Flis, Małgorzata Szarlak wykonała dokumentację obory w Sosnach. Nad całością nadzór sprawowali dr Maciej Prarat oraz mgr Izabela Brzostowska.