RELACJA Z ZAJĘĆ TERENOWYCH W QUEDLINBURGU I GRUDZIĄDZU.

ZAJĘCIA TERENOWE W QUEDLINBURGU

W ramach ćwiczeń z przedmiotu „Problematyka zabytkoznawcza i konserwatorska architektury drewnianej” w dniach 15-17 kwietnia odbył się objazd terenowy po miastach Quedlinburg, Osterwieck, Goslar i Wernigerode. Celem zajęć było zapoznanie studentów z dolnoniemiecką architekturą szkieletową. Na wybranych przykładach omówiono zróżnicowanie rozwiązań konstrukcyjnych i formalnych zabudowy od czasów średniowiecza aż po XIX wiek. Głównym przewodnikiem po zabytkach, który dzielił się swoją ogromną wiedzą był dr Ulrich Schaff. Zabudowę Quedlinburga i Osterwieck przedstawili przebywający na stażu w Deutsches Fachwerkzentrum Quedlinburg absolwenci naszego kierunku: Adam Topolnicki i Marta Saj. Wszystkim im serdecznie dziękujemy.

ZAJĘCIA W CYTADELI GRUDZIĄDZ

W ramach zajęć z przedmiotu „Historia urbanistyki” prowadzony jest wykład z architektury militarnej, przybliżający podstawowe systemy obronne i związane z nimi pojęcia. Dopełnieniem tej wiedzy jest wycieczka, podczas której studenci mają bezpośrednią okazję obcować z zabytkami fortyfikacji. Dnia 7. maja odbyły się zajęcia terenowe w cytadeli grudziądzkiej. Opiekunem grupy był Maciej Prarat, któremu towarzyszył Henryk Ratajczak. Studenci zapoznali się z jednym z najważniejszych zabytków XVIII wiecznej pruskiej sztuki obronnej na terenie północnej Polski.  Zwiedzili  liczne dzieła obronne. Od bastionów poprzez lunety, kończąc na marszu w zupełnych ciemnościach chodników minerskich. Wstęp do historii budowy cytadeli oraz jej współczesne problemy konserwatorskie przedstawił Mariusz Żebrowski, pracownik Muzeum w Grudziądzu, współautor książki „Twierdza Grudziądz”. Na zakończenie grupa zwiedziła również miasto w granicach średniowiecznego układu lokacyjnego.

W ramach zajęć z Panią dr Bożeną Grzegorczyk II rok 1 stopnia konserwatorstwa odwiedził Teatr Miejski  w Grudziądzu. Zasłuchani w słowa Pani Bożeny, studenci dali się oczarować i ponieść magii miejsca. Jakby czas nagle się cofnął….

2010 uglugbujgb 2010 yglkygl 2010 P4170316 2010DSCN9287(0) DSCN9290 DSCN9295

DSCN9302 DSCN9311 1Teatr05a