STUDENCI KONSERWATORSTWA O OCHRONIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

W dniach 6 – 7 lutego 2015 r. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyła się konferencja Stare i ,,Nowe” Dziedzictwo Torunia, Bydgoszczy i Regionu. Była to druga z cyklu konferencja naukowa zorganizowana przez WSzP we współpracy z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Podczas tych dwóch dni, zebrani w sali Tymona mogli wysłuchać 32 referatów rozplanowanych w ramach 8 paneli tematycznych. Dostrzeżenie potrzeby rozmowy na temat szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego naszego regionu – prowadzonych badań, podejmowanych działań, pojawiających się zagrożeń i wyzwań etc. – znalazło swe odzwierciedlenie w programie konferencji, w którym przewidziano dyskusję po każdym z referatów.

Ostatnią z sobotnich sekcji opatrzono tytułem ,,Studenci o Dziedzictwie”. Panel ten stał się wyjątkową szansą na prezentację swoich poglądów i dokonań na polu badawczym dla najmłodszych członków uniwersyteckiej społeczności. Zakreślony przez nich obszar zainteresowań okazał się bardzo szeroki, od Katalogu architektury drewnianej Torunia – podsumowania projektu Koła Naukowego Studentów Konserwatorstwa (ref. wygłoszony przez członkinię Koła, Paulinę Szczurek), przez Toruńską Pasję dominikańską jako źródło do badań kostiumologicznych (Katarzyna Bucław), Dziedzictwo materialne ziemi chełmińskiej – witraż heraldyczny z herbem Zygmunta III w Szynwałdzie (Jagoda Romanowska) oraz Średniowieczne maryjne figury regionu: wstęp do badań i ochrony sakralnego dziedzictwa materialnego i niematerialnego (Tomasz Kowalski) po Problematykę ochrony dziedzictwa niematerialnego Kujaw (Patrycja Pretka). W przypadku tych ze studentów, którzy za przedmiot wystąpienia obrali tematy związane z pisanymi przez nich pracami magisterskimi, niesłychanie cenne okazały się dyskusje prowadzone po każdym referacie. Studenckie referaty stały na bardzo wysokim poziomie – były ważnym dopełnieniem najważniejszych wątków problemowych toruńskiej konferencji.

7973_program-dziedzictwo-torunia-i-regionu-1_lI6_bplata-stare-i-nowe