Tegoroczna nagroda Prof. Jana Zachwatowicza w rękach naszej studentki!

Na tegoroczny Konkurs PKN ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe studentów szkół wyższych podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego wpłynęły 23 prace z Polski i 2 zagraniczne. W tej edycji nie przyznano I Nagrody.

Z radością informujemy, że praca magisterska Pani Anny Maślak nosząca tytuł: Dom podcieniowy w Trutnowach z 1720 roku i jego problematyka konserwatorskanapisana pod opieką dr. Macieja Prarata na kierunku Ochrona Dóbr Kultury, specjalizacji konserwatorstwo zdobyła II Nagrodę.

Należy zaznaczyć, że jest to praca podwójnie nagrodzona – Autorka jest również laureatką nagrody im. Profesora Jerzego Remera Fundacji Odnowy Zabytków Torunia dla najlepszych prac dyplomowych w roku 2016.

Głównym celem pracy było rozpoznanie domu podcieniowego w Trutnowach, który nigdy dotąd nie był przedmiotem szczegółowych badań. Analiza pozwoliła na prześledzenie zmian jakie w nim zachodziły przez niemal 300 lat istnienia, wyodrębnienie pierwotnych elementów oraz określenie XVIII wiecznego warsztatu budowlanego, którym posłużono się do wzniesienia obiektu. Kolejnym celem było ukazanie obiektu na tle architektury chłopskiej Żuław Wiślanych i  Pomorza. Na koniec, zaś opracowanie wniosków konserwatorskich, opaierających się o zabytkoznawczą analizę wartościującą oraz stan zachowania.

Praca zostanie opublikowana jako osobna monografia obiektu przez wydawnictwo Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Gratulujemy!